Yağlı Ciltlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Yağlı cilt, normal karşılanmasının aksine bir problemdir aslında. Peki neden oluşur? Kalıtım, hormonal dengesizlik, beslenme, yaş ve çevre koşulları… Üstelik yağlı ciltlerde akne, siyah nokta oluşma olasılığı da ne yazık ki daha fazladır. Ancak iyi bir bakımla yağlı cildinizi sağlıklı hale getirmeniz mümkündür. İşte yağlı ciltlerin yapması ve yapmaması gereken şeyler…

Cilt temizliğine özen göstermeli ancak abartmamalısınız

Yağlı cilde sahip olanlar sık sık duyar “yüzünü sık sık yıka” önerisini. Bu öneri kesinlikle yanlıştır. Yüzünüzü sık sık yıkadığınız takdirde cildiniz, ihtiyaç duyduğu yağdan mahrum kalır ve bu mahrumiyeti düzeltebilmek için daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu artış sebebiyle ciltte akne, siyah nokta ve gözeneklerde büyüme başlar. Yağlı cilt probleminiz varsa, cildinizi düzenli olarak ılık su ile temizlemeli, temizleme jelleri ve sütlerinde yağlı ciltler için hazırlanmış olanları tercih etmelisiniz.

Alkol içeren tonikler kullanmamalısınız

Yağlı ciltleri ferahlatır gibi bir algı olsa da alkol içeren tonikler kullanmamalısınız. Bu ürünler anlık bir ferahlama sağlasa da aslında cildinizdeki doğal yağları giderir ve cildiniz yine daha fazla yağ üretimine başvurur. Bu da daha fazla yağlanma ve diğer cilt sorunlarını kaçınılmaz yapar. Cildinizi alkolsüz, hafif bir tonikle temizlemeyi tercih edin. Toniğinizi buzdolabında tutarsanız, soğuk tonik cildinizi ferahlatıp, canlandırabilir.

Yağlı ciltler de nemlendirici kullanmamalı

Yağlı ciltler zaten yağlı, nemlendirici kullanmamalı, eğer kullanacaksa kesinlikle yağsız olmalı” gibi neredeyse artık herkesin kabullendiği bir yargı var. Yağlı ciltler de temizlendikten sonra nemlendirilmeye ihtiyaç duyar. Aksi takdirde cilt nemini kaybedebilir, daha fazla yağ üretmeye başlayabilir. Yağlı ciltler için formüle edilmiş nemlendiriciler tercih edilmelidir. Vazelin gibi çok yağlı kremlerden uzak durulmalıdır.

Cilt temizlenirken keselenmemeli, ovalanmamalı, nazik hareketler uygulanmalı

Yağı temizler, arındırır düşüncesiyle birçok insan cildinde keseleme ve ovalama uygular ancak bu yanlıştır. Cildin yapısına zarar veren bu yöntem yerine nazik, dairesel hareketler uygulanmalıdır.

Maske ve peeling

Her cildin ihtiyacı olan peeling ve maske farklıdır. Haftada bir ya da iki kez hafif bir peeling uygulayabilirsiniz. Bu sayı arttığında cildinize zarar verebilirsiniz. Özellikle gözeneklerinizi derinlemesine temizleyecek olan bir maskeyi de haftada bir kez uygulamalısınız.

Mutlaka makyajınızı silin!

Her gece yatmadan önce mutlaka makyajınızı silin. Temizlediğiniz cildinizi toniklemeyi, nemlendirmeyi es geçmeyin. Bunu temizlik rutininiz haline getirirseniz, cildinizdeki düzelmeye şahit olabilirsiniz.

Beslenmenize dikkat etmelisiniz

Yağlı, şekerli yiyeceklerden, fast food’dan uzak durmalısınız. Su içmeyi unutmamalısınız. Sigara kullanıyorsanız hem vücudunuza hem cildinize verdiği zarar sebebiyle bırakmalısınız.

Cildinizle oynamayın

Akne, siyah noktalar ve diğerleri… Elinizi yüzünüze götürme alışkanlığınızı bırakın. Sivilce ve siyah noktalarınızla oynamayın. Her cilt farklıdır. Arkadaşınıza iyi gelen krem ya da maske size iyi gelmeyebilir. Kendi cildinizi iyi tanıyın. Doktorunuzun önermediği ilaçları asla kullanmayın. Eğer cildinizden çok rahatsızsanız, bir dermatologla görüşmeyi deneyin.

mahmure

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir